| Customization: | Available |
|---|---|
| Thickness: | 0.6~1.2 |
| Usage: | Bag, Shoes, Furniture, Garment, Decorative, Car Seat, Home Textile, Gloves, Notebook, Belt, Sofa |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Material | pu leather |
| Thickness | 0.6-1.2mm |
| Width | 54/55" |
| Backing | knitting/woven |
| Usage | glove,garment, shoes,fashion jacket |
| Color | all colors |
| Pattern | litchi |
| Features | Abrasion-Resistant, Waterproof, Anti-Mildew, Durable |
| MOQ | 500m/color |
| Delivery time | 7-10days |
| Packing | 30-50m/roll or as your requirements |
| Payment | T/T, L/C |
| Place of original | Shanghai,China |