| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | PU |
| Name: | Microfiber PU Leather |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Material | microfiber pu leather |
| Thickness | 0.9-1.2mm |
| Width | 54/55" |
| Backing | microfiber |
| Usage | car seat, steering wheel and other interiors, furniture, sofa, chair cover, bag, luggage |
| Color | all colors |
| Pattern | litchi, madas, pinhole, napa, frosted,flash, flower etc. |
| Features | good hand feel, waterproof, anti-mildew, elastic, abrasive-resistant |
| MOQ | one roll about 40y(in stock) |
| Delivery time | ~15days |
| Packing | 30-50m/roll or as your requirements |
| Payment | T/T, L/C |
| Place of original | Shanghai,China |
