| Customization: | Available |
|---|---|
| Thickness: | 0.6-2.5mm |
| Usage: | Bag, Shoes, Furniture, Decorative, Home Textile, Gloves, Notebook, Football |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Material | pu leather |
| Thickness | 0.6-2.5mm or customized |
| Width | 54/55" |
| Backing | Suede Fabric, T/C Backing, Spunlace Fabric etc. |
| Usage | Shoe Lining, Shoe Surface |
| Color | all colors |
| Pattern | mirror |
| Features | environmental protection, cold flex resistance, anti-yellowish, anti- sulfuration, anti-stinky |
| MOQ | 300m/color |
| Delivery time | 7-10days |
| Packing | 30-50m/roll or as your requirements |
| Payment | T/T, L/C |
| Place of original | Shanghai,China |