| Customization: | Available |
|---|---|
| Name: | PVC Artificial Leather |
| Backing: | Woven/Knitting Fabrics |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Material | pvc leather |
| Thickness | 0.9mm or customized |
| Width | 54/55" |
| Backing | knited fabric/woven |
| Usage | marine seat and upholstery, car seat and upholstery, outdoor furniture |
| Color | all colors |
| Pattern | leather grain, punched, litchi etc |
| Features | flame retardant, anti- uv, anti-mould , anti-bacterial, seawater resistant and waterproof,mildew resistance |
| MOQ | 500m/color |
| Delivery time | 7-10days |
| Packing | 30-50m/roll or as your requirements |
| Payment | T/T, L/C |
| Place of original | Shanghai,China |