|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Thickness: | 0.6-1.4 |
| Usage: | Bag, Shoes, Furniture, Garment, Decorative, Car Seat, Home Textile, Gloves, Notebook, Belt, Ceiling Steering Wheel |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Material | nonwoven suede( pu+pet) |
| Thickness | 0.6-1.4mm |
| Width | 54/55" |
| Backing | microfiber |
| Usage | car seat, steering wheel and other interiors, furniture, sofa, chair cover, bag, luggage, shoes, clothes |
| Color | all colors (some color in stock) |
| Features | good color fastness to rubbing and light, wear resistant, fire retardant |
| MOQ | 200m(some in stock) |
| Delivery time | 15-20days |
| Packing | 30-50m/roll or as your requirements |
| Payment | T/T, L/C |
| Place of original | Shanghai,China |
